Machine Protection Gate for a Grinding and Polishing Machine
Equipment:
- Alutec LS14 Aluminium Profile
- Electrical drive
- Slideway system with safety interlocks in the top and middle position
- Housing with winding shaft (Version with hinged housing covers)
- Support for easy assembly
- Crane lugs for safe transport and assembly
- Viewing window (Partially as stripes)
- Safety edge
Technical data of the illustrated type:
| Mounting position | Machine Protection Gates |
| Extension length | 1500 mm |
| Width | 4000 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Motor |
| Max. opening speed | 1 m/s |
| Max. closing speed | 1.2 m/s |
| Min. reverse radius | 45 mm |
| Apron weight | 150 kg |
| Option EiCON control | No |
| Application area | Machine construction Logistics Automation |
| Reference number | Ref: 0017 |
Machine Protection Gate for Machine Tool
Equipment
- Alutec LS14 Aluminium Profile
- Electrical drive/ spring motor
- Slideway system
- Without housing with winding shaft on bearing blocks
Technical data of the illustrated type:
| Mounting position | Machine Protection Gates |
| Extension length | 1600 mm |
| Width | 1100 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Motor Spring motor |
| Max. opening speed | 0.6 m/s |
| Max. closing speed | 0.6 m/s |
| Min. reverse radius | 45 mm |
| Apron weight | 44 kg |
| Option EiCON control | Yes |
| Application area | Machine construction Logistics Automation |
| Reference number | Ref: 0008 |
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/r-5-5-1_a8d4c35558.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/r-5-5-e_da48593dbc.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-GLK12.0-E_302304d464.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-LS14-E_4fa61fb54e.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-GLK20-E_7fb583581f.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-GLK20-2_0febd0b0ef.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-LS25-E_71f32e5c9b.png)



