Workpiece Sluice
Process:
- Equipped with forklift truck on the feeding side
- CNC/ Machine processing
- Automated removal on the extraction side
Technical data of the illustrated type:
| Mounting position | Machine Protection Gates |
| Extension length | 2000 mm |
| Width | 3000 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Motor |
| Max. width with load | 700 mm |
| Max. opening speed | 0.5 m/s |
| Max. closing speed | 0.4 m/s |
| Min. reverse radius | 35 mm |
| Apron weight | 44 kg |
| Option EiCON control | Yes |
| Application area | Machine construction Logistics Automation |
| Reference number | Ref: 0019 |
Machine Protection Gate in Front of a Glass Processing Machine
Conditions:
- Glass splitter protection
- Higher-level control
- Flexible safety system
- Light weight
- Robust cover element
- Standard components
Technical data of the illustrated type:
Mounting position | Machine Protection Gates |
| Extension length | 2280 mm |
| Width | 3700 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Motor |
| Max. opening speed | 0.6 m/s |
| Max. closing speed | 0.6 m/s |
| Min. reverse radius | 35 mm |
| Apron weight | 90 kg |
| Option EiCON control | Yes |
| Application area | Machine construction Automation |
| Reference number | Ref: 0005 |
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/r-5-5-1_a8d4c35558.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/r-5-5-e_da48593dbc.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-GLK12.0-E_302304d464.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-LS14-E_4fa61fb54e.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-GLK20-E_7fb583581f.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-GLK20-2_0febd0b0ef.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/R-LS25-E_71f32e5c9b.png)




