Protection for External Machine Parts
Technical data of the illustrated type:
| Mounting position | Lift Gates |
| Extension length | 5500 mm |
| Width | 6000 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Motor Spring motor |
| Max. opening speed | 1 m/s |
| Max. closing speed | 0.8 m/s |
| Min. reverse radius | 25 mm |
| Apron weight | 264 kg |
| Option EiCON control | Yes |
| Application area | Machine construction Logistics Food production |
| Reference number | Ref: 0006 |
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-5-5-1_814b987d9b.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-GLK12.0-E_90995e66bd.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-GLK20-E_d29161c136.png)

