Accessible Integrated Protection Gate
Equipment:
- Alutec GLK12.0 Aluminium Profile
- Electrical drive/ spring motor incl. Gear chain transmission (Cascaded transmission)
- Slideway system
- Housing
- Transport device
Technical data of the illustrated type:
| Mounting position | Lift Gates |
| Extension length | 1500 mm |
| Width | 3200 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Motor Spring motor |
| Max. opening speed | 0.5 m/s |
| Max. closing speed | 0.4 m/s |
| Min. reverse radius | 35 mm |
| Apron weight | 52.8 kg |
| Option EiCON control | Yes |
| Application area | Machine construction Automation |
| Reference number | Ref: 0018 |
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-5-5-1_814b987d9b.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-GLK12.0-E_90995e66bd.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-GLK20-E_d29161c136.png)




