Logistics Center
Equipment:
- Alutec 5.5 Aluminium Profile
- Handle with interlock
- Slideway system
- Transport device
- Viewing window
Technical data of the illustrated type:
| Mounting position | Lift Gates |
| Extension length | 790 mm |
| Width | 547 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Manual operation |
| Max. opening speed | 1 m/s |
| Max. closing speed | 1 m/s |
| Min. reverse radius | 25 mm |
| Apron weight | 3 kg |
| Option EiCON control | No |
| Application area | Logistics |
| Reference number | Ref: 0027 |
Logistics Center
Equipment:
- Alutec 5.5 Aluminium Profile
- Handle with interlock
- Slideway system with deflection
- Housing
- Transport device
- Viewing window
Technical data of the illustrated type:
| Mounting position | Lift Gates |
| Extension length | 770 mm |
| Width | 547 mm |
| Type of cover | Aluminium profile |
| Type of drive | Manual operation |
| Max. opening speed | 1 m/s |
| Max. closing speed | 1 m/s |
| Min. reverse radius | 25 mm |
| Apron weight | 3 kg |
| Option EiCON control | No |
| Application area | Logistics |
| Reference number | Ref: 0026 |
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-5-5-1_814b987d9b.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-GLK12.0-E_90995e66bd.png)
![[Translate to English:] [Translate to English:]](/fileadmin//user_upload/Images/Produktbilder/Maschinenschutztore/H-GLK20-E_d29161c136.png)




